INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Stanisław Brudzewski h. Pomian  

 
 
Biogram został opublikowany w 1937 r. w III tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Brudzewski Stanisław, h. Pomian († 1487), kanonik gnieźnieński, włocławski i poznański, syn Jaranda. Młodość swą spędził w rodzinnym Brudzewie, gdzie też w tamtejszej szkole parafialnej zapoznał się z początkami nauk. Przed r. 1451 wyjechał B. do Bononii, lecz w tamtejszej akademii nie osiągnął żadnego stopnia naukowego. Poświęciwszy się stanowi duchownemu, od r. 1451 występował między kanonikami włocławskimi, a 9 IV 1451 został instalowany na kanonię gnieźnieńską. Jeden z najbardziej wykształconych kanoników, dobrze widziany na dworze królewskim, odgrywał B. wybitną rolę w życiu kapituły gnieźnieńskiej. Jego razem ze Stanisławem Bielowskim wybrała kapituła swym przedstawicielem w r. 1459 na zjazd generalny w Piotrkowie, by tam razem z arcybiskupem bronili praw polskiego Kościoła. On też posłował do Kazimierza Jagiellończyka w sprawach dla kapituły wielce doniosłych a dla króla drażliwych, m. i. w r. 1464 z pokorną supliką, by władca, w myśl prawa kanonicznego, zezwolił na wolną elekcję. Jak przyjął król poselstwo, nie wiadomo, lecz zapewne właśnie B. mógł być rzecznikiem planów króla, któremu przecież tak bardzo odpowiadał wybór Jana Gruszczyńskiego na arcybiskupa gnieźnieńskiego. Wieści o dokonanym wyborze przyniosło królowi poselstwo, w którego skład wchodził oczywiście i B. W kilka lat potem (1469) bawił on na synodzie łęczyckim z ramienia gnieźnieńskiej kapituły. W cztery lata później wysłano B-go w poselstwie do króla z zawiadomieniem o pogrzebie zmarłego arcybiskupa a zarazem z ponowną prośbą o wolność wyboru. Król oczywiście odmówił, co nie wpłynęło zupełnie na stosunki B-go z dworem, gdyż właśnie on zapraszał teraz obranego z woli króla Jakuba Sienieńskiego na stolicę arcybiskupią. Stosunek do króla przedstawia się jeszcze jaśniej, gdy uprzytomnimy sobie, że B. niezależnie od sum wypożyczonych wspólnie z braćmi ratował króla pożyczkami z własnej szkatuły. Rola B-go była, jak widzimy, pośrednicząca; z jednej strony pomagał królowi w osadzaniu na stolicach wiernych sobie biskupów, z drugiej strony kapituły gnieźnieńska a także w r. 1483 włocławska powierzały mu obronę zasady wolności wyborów. B. był człowiekiem zamożnym, co widać z testamentu, w którym przeznaczył 400 florenów na fundację mansjonarzy przy kościele w Radziejowie, 43½  dukatów zapisał na restaurację katedry w Poznaniu, kościół w Radziejowie obdarzył dwiema księgami i biblią ogólnej wartości 12 florenów. Zmarł w r. 1487, pochowany w katedrze poznańskiej.

 

Korytkowski, Prałaci i kan. gnieźn. I; Acta cap. I, III; Matr. Sum. I.            

Karol Piotrowicz

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 

Postaci powiązane

 

Mikołaj Brudzewski h. Pomian

brak danych - 1494, przed 27 V wojewoda sieradzki
 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Zygmunt I Stary

1467-01-01 - 1548-04-01
król Polski
 

Erazm Ciołek h. Sulima

1474-02-28 - 1552-09-09
biskup płocki
 
 

Maciej Drzewicki h. Ciołek

1467-02-22 - 1535-08-22
prymas Polski
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Jan Naropiński h. Belina

ok. 1467 - 1543-02-23 a 1543-03-09
scholastyk krakowski
 

Piotr z Żernik

brak danych - 1445
kasztelan kaliski
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.